Zincirin Bakımını Nasıl Yapıyorum?

Created with Sketch.

Zincirin Bakımını Nasıl Yapıyorum?

En son Orta Asya yolundayken rutin bir zincir bakımımı kaydettim. O zamanlar zincir 45 bin civarında kullanılmıştı. Yine aynı zincirle sorunsuzca Türkiye’ye döndüm. Genellikle bu kadar kullanılan bir zinciri değiştirip öyle uzun bir yola çıkarlar. Ben bir eşyayı canı cıkana kadar kullanır öyle değiştiririm. Gerçi aynısını benzin için de yapıyorum sonra yolda kalıyorum, o iyi bir şey değil. :)

Eğer dere geçişi ya da aşırı yağmurda sürmemişsem, 2000 – 2500 kilometrede bir videodaki gibi yağlama yaparak temizliyorum. Yani temizlik ve yağlama aynı anda yapılmış oluyor ya da başka bir deyişle; temizlik yapmak bir nevi zinciri yağlamak demek. Ayrıca aerosol zincir yağı taşımıyorum. Zaten tüm aerosoller doğaya zararlı. 100ml zincir yağı uzun zaman için yeterli geliyor. Kullandığım yağın aynı zamanda korozyon önleyici özelliği de var, suyun zincire ulaşmasına engel olan bir katman oluşturuyor. Bu da zincir ömrünün uzun olması için oldukça etkili. En önemlisi de motosikletin kullanım şekli. 15 bin kilometrede zinciri değişen Tracer ile benim Tracer inanılmaz farklı olabilir. :)

Toparlarsak:

  • Motosikletin doğru şekilde kullanılması
  • Korozyon önleyici zincir yağı ile düzenli temizleme ve yağlama

Fabrika çıkışı orijinal zincirinizin ömrünü bu kadar uzun tutabiliyor. Şimdi yeni bir zincir kullanıyorum, dişli seti aynen duruyor. Yani dişli sağlığını da korumuşuz aynı zamanda.

Bu arada otomatik yağlayıcı kullanma şansım varken şimdiye kadar o hakkımı kullanma ihtiyacı hissetmedim. Tecrübelerime göre en sağlıklı zincir bakımı bu şekilde. Yanımda yedek zincir falan da taşımadan oldukça uzun yollara gidiyorum. Zaten bakımın amacı da olası sorunları önceden engellemektir. Uyguladığım yöntemden emin olmasaydım muhtemelen yedek zincir taşıyan tayfadan olurdum ben de. :)

Ayrıca sürekli çevreye saçılan yağlardan sorumluyuz! Bolca yağın zincire bir faydası yok, aksine doğaya oldukça zarar verici. Zaten motorlu araçlarla doğaya verdiğimiz zarar yetmezmiş gibi otomatik yağlayıcıdan damlayanlarla daha fazla zarar vermeyelim. Aerosol kullanımı ile ozon tabakasına verdiğimiz zarar ise ayrı bir konu. Kısacası zincirinizin bakımını minimum yağ kullanarak da çözebilirsiniz. Lütfen bu konuda duyarlı olun. Kullandığım yağ, İngiltere üretimi XCP Chain. Benzer kalitedeki yağları da aynı bu şekilde kullanarak başarılı olabileceğinizi düşünüyorum.

Şunu da ekleyeyim, servislerde değiştirilip “bitmiş” diye çöpe atılan zincirlerle ben daha ne yollara giderim. Aşırı ve gereksiz tüketime sebep olmayın. Motosikletinizi sakin kullanırsanız yakıttan sarf malzemeye kadar her şeyi korumuş olursunuz.

Sevgilerimle,

Alp

 

Bir cevap

  1. Çağrı dedi ki:

    Aynen katılıyorum. İyi servis size değiştir de değiştit deyio durmadı zinciri. Ama sizin gibi düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Motosikletim ve çadırımla yedi yıldır yoldayım. Maceralarımı yakından takip etmek istersen: instagram.com/motorumlanet