Qute ile Türkiye Turu (10.000 KM)

Created with Sketch.

Qute ile Türkiye Turu (10.000 KM)

Bahar girdiğinden, karlar erimeye başladığından beri artık şu geri dönmemeli yolculuğuma çıkayım diye düşünüyor, diğer yandan da hazırlıklarımı sürdürüyorken güzel bir teklif geldi. Bu sevimli ama bana pek fazla hitap etmeyen araçla uzun ve dolu dolu Türkiye seyahati…

Uzun zamandır planladığım dünya turu bütçesine hem katkı, hem de uzun süre ayrı kalacağımı düşündüğüm vatan toprağıyla vedalaşma olur diyerek kabul ettim. İyi ki de etmişim, Türkiye’nin her köşesi çok kıymetli ve muhteşem tekrar hatırlamış oldum. Doyulmaz yemin ederim, sefere çıkınca nerede bir deniz kenarı kampında olsam güney sahillerimiz aklıma gelir iç geçiririm. Öyle düştüm yine yollara, bu sefer dört tekerlekli bir araçla. İlkten önyargılarım vardı, ama zamanla sevgi bağı oluştu aramızda. Çünkü yolda olmak ruhumu besleyen en güzel gıda. Haliyle beslenmeme aracı olana sevgi duymamak mümkün değil. 10 bin kilometre ve iki ay birlikte çok güzel yerlere gittik, doğanın o çok özel anlarına tanık olduk. Ben çadırımda uyurken o da demir atımı temsilen dinleniyordu. Biraz tempolu ve asi kullansam da nazlanmadan Aziz İstanbul’umuza geri getirdi. (çok müteşekkirim) :P

rotaqute.jpg

[huge_it_videogallery id=”6″]

Quadricycle ile yolculuk anıları kısmına geçeyim. Kısa notlar ve bol fotoğraf tabii ki. Çoğu zaman fotoğrafa bakıp, “şimdi ne anlatayım abi, nasıl ifade edeyim böylesine güzel bir yeri” diye dalıp gidiyorum. Ne diyeyim ki özümüz doğa ve oraya geri dönmeye çabalıyoruz. Bu geri dönüş çabamızda hepimizin yolu açık olsun…

DSC00029.jpg
Nisan’ın başı, fabrikaya gidiyorum motosikletimle. Çantam, çadırım ve fotoğraf makinem; yola hazırım. Bajaj Qute için yapılacak tanıtım turuna fabrikadan arkadaşlarla birlikte çıkıyorum. Etkinlik ve tanıtım zamanlarında beraber onun dışındaki özgür zamanlarda da doğada yani evimde olacağım. Mesai başlamadan önceki ilk işim muhtemelen çadırı toparlamak olacak. :)

İstanbul’dan yolculuğa çıkanlar bilirler belki, trafikten ve koşuşturmacalı hazırlıklardan sonra Eskihisar’dan Topçular’a geçiyorsanız yolculuğun başladığını idrak etmeye başlarsınız yavaştan. Bende de öyledir, feribotun balkonunda sakin ve sigarasız bir köşede şehirden uzaklaştığımı izledikçe mutluluk barım yeşillenmeye başlar.

Bu arada fotoğraftan bahsedeyim; Qute bir quadricycle olduğu için feribota motosiklet ücreti ödedik, çok eğlenceli. :)

DSC00050 kopya.jpgKöfteye gidelim, doğaya koşalım! hahah İlk durak İznik ve mantar gibi çoğalan Köfteci Yusuflar çılgınlığı tabii ki. Bol bol yemeli, sonra doğaya… :)

DSC00040.jpg
İşten güçten de bahsedeyim. Şirketin belirlediği bölgelere doğru sürüyoruz ve oralarda fabrikadan arkadaşlar mini tanıtım etkinliği düzenliyor, test sürüşleri yaptırıyor. Ben de bu anlarda görsel içerikler üretiyorum. Aynı zamanda sosyal medya sayfalarında editörlük yapıyorum. Mini etkinlik bitiyor ve diğer lokasyona doğru yolculuk başlıyorken fırsat buldukça güzergah üzerindeki doğal güzelliklere koşuyorum.

DSC00077 kopya.jpg
Sarısı da güzel, ama kırmızının tepesinde taşıma demiri olduğu için onu seçtim. (ne koyacaksam)

DSC00118 kopya.jpg
Osmanlı döneminde camiye çevrilen kilise, Ayasofya.

DSC00155-01 kopya.jpg
Nisan yağmurlarının yeri başkadır. Kurbağa seslerine bir de yağmurun sesi eklendi gün doğarken. Doğanın orkestrası kesinlikle kusursuz. Yerdeki çimenlerden, ağaçtaki yaprakların seslerine kadar.

DSC00180 kopya.jpg
7 asırlık anıt ağacı, korunmaya alınmış kuşları, eski Rum evleriyle Gölyazı.

DSC00210 kopya.jpg
Hiç kuş fotoğrafı çekemediğim Kuş Cenneti. Gerçi nasıl çekeyim 16-50mm ile. :)

DSC00218 kopya.jpg
Manyas Kuş Gölü

DSC00228-01 kopya.jpg
Yolu uzatmak, güzel sahnelere yakınlaştırıyor. Uzatın uzatabildiğiniz kadar.

DSC00234 kopya.jpg
Azıcık arabanın içine de koydum, güzel kokular ve rahatlatıcı Hint müzikleriyle endorfin takviyesi.

DSC00248 kopya.jpg
Karabiga’da kamp yapacağım aklıma gelmezdi, hiç yolum da düşmemişti. Zaman daha geniş olsa Kömür Limanı’na giderdim mutlaka.

DSC00319 kopya.jpg
Yol molaları.

DSC00320 kopya.jpg
Kullandığımız araçlarla ilgili bir yazım var. Nasılmış diye merak ederseniz: link

DSC00345 kopya.jpg
Kömür’e gün sonu denk gelebilmek güzel olurdu. Direkt kamp atardım, özlemişim ıssız halini. Bu arada Qute ile ilk testimi Kömür Limanı yolunda yaptım. Geri dönerken tırmanışı beklediğimden çok daha iyiydi.

DSC00354 kopya.jpg
İyi ki ana yollar var da bu “tatlış” yollar ıssız. :)

DSC00360 kopya.jpg
Sevgili Qute ile hatıram olsun. Pek keyifsiz bir dönemim üzerine bu yolculuk hızır gibi yetişti. Her kilometre terapi gibi, tabii kalbini geride bırakmazsan. Asıl tedavi güney sahillerinde, milyon yıldızlı gecelerin altında yapılacak kampta olmalı.

GOPR0249_1460527197030_high-01 kopya.jpg
Şehitler Abidesi

DSC00390-01 kopya.jpg
Yolun başları, Qute’un limitlerini tam bilmiyorum. Yedek depoya geçtiğinde ne kadar götürür hiç fikrim yok. Yedeğe geçeli 40 km oldu ve güzergahımda en yakın yakıt istasyonuna daha 30 km var. Hava da karardı tabii. Ertesi gün yetişmem gereken bir yer olmasa, gittiği yere kadar gider stop ettiği yerde de kamp atardım. Bunları düşünürken Alçıtepe köyüne vardım. Mutlaka birilerinde benzin vardır diye düşünüp gezinmeye başladım. Köy ahalisi heyecanlı heyecanlı maç izliyor, sormak kolay mı? :)

 

10 cevap

 1. potasyumsiyanur dedi ki:

  ne zamandan beridir gezi haberlerin gelmeyince siteyi ziyaret edeyim dedim, iyi de yapmışım
  gezmeye devam :)
  sevgiler…

  • Alp dedi ki:

   Selamlar :)

   Neredeyse iki aydır yoldayım, eğlenceli geçiyor. Güzel içerikler birikti, yoldan sonra başlarım yine paylaşım saldırısına. :)

 2. yusiro dedi ki:

  arac kac bine geldi? aracın artıları ve eksileri neler? yan cam demeyimde yan cam vazifesi goren sefaf cadirlarin cama donme imkani yokmuymuş? aracın otv ve kdv dusulmus fiyatı ne kadar

  • Alp dedi ki:

   12.400’de şu an. Artı ve eksilerle ilgili detaylıca yazacağım fırsat bulduğum zaman. 600 liraya komple cam yapabiliyorsun.
   ÖTV ve KDV’siz fiyatı 9.818 TL olmalı.

 3. Bahadır dedi ki:

  Fotoğraflar da, yazılarda süper. Eline sağlık.

 4. Gaurav Kulshreshtha dedi ki:

  Amazing

 5. Ekrem Çelîk dedi ki:

  çok güzel bir gezi olmuş inan memlekette bilmediğimiz ne yerler varmış dedirttin :)
  gri duvarları olan bir ofis içinden bu gezinin okunup izlenmesinin ne kadar ferahlatıcı olduğunu bilemezsin,
  bu gezilerin yüzünden bana arabamı sattırıp tekrar motosiklet aldırmana az kaldı:)
  selamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Motosikletim ve çadırımla yedi yıldır yoldayım. Maceralarımı yakından takip etmek istersen: instagram.com/motorumlanet