CRF 250 RALLY

Created with Sketch.

CRF 250 RALLY

CRF 250 L ile yaklaşık 20 bin kilometre seyahat etmiştim. İki kişi seyahat etmek zorlu olsa da mümkündü ama artçıya eziyetti. Tek kişilik seyahatler için daha uygun olsa da amacına uygun kullanıldığında çantalı yüklü şekilde arazi performansı yetersiz gelmişti. Yakın zamanda sahip olup kısa süre deneyimlediğim Rally versiyonun da güç konusunda yeterli gelmediğini farkettim. Şekli benim için şahane, çok beğeniyorum, ama güç konusu değişmediği sürece gerçek bir macera yolculuğu için cansız kalmaya devam edecek.

CRF 250 L – 20000 km Raporu

Led Far

En hoş yeniliklerden biri de farlar. Yalnız CRF’lerin karakterine yük yüklemek pek uygun olmadığından, arkaya koyduğunuz çantalar, farlarınızın açısını da yukarı çeviriyor. Normal şartlarda kullanıldığında aydınlatmasını başarılı buldum. İlave sis farları ile karanlık kalan diğer alanlar da aydınlatılarak far açısı sorununa belki çözüm bulunabilir.

Kullandığım KM: 1.000
Bakım Aralığı: 12.000 km (Honda TR 4.000 km)
Yakıt Tüketimi (100 km’de): 3.2 litre (100 km/s şehirdışı – sabit hız ile)
Model Yılı: 2018
Motor Hacmi: 250 cc
Silindir Adedi: 1 Silindir
Vites : 6 Vites
Ağırlık: 157 kg
Tork: 22.6 Nm @ 6.750 d/d
Güç: 24.4 HP / 8500 dd
Son Hız: 135 km/h

Çanta

Ben seyahatte kullanmayacağım için çanta demiri işine girişmedim, ama aynı CRF 250 L gibi çanta demirleri bağlanabilir ve Kriega çanta seti ile de nefis bir şekilde kullanılabilir. Tabii ön kısma da motor koruma demiri benzeri bir bar konulursa iki çanta da öne bağlanır.

Sele

Sele yine rahatsız. Sele kaplaması ya da konfor sele ile çözebilirsiniz. AirHawk da başka bir çözüm.

Gidon

Navigasyon ve çeşitli aksesuarları bağlamak için güzel ve kullanışlı olmuş. Gösterge üstü demir ise şahane. Aynı anda birden fazla aksesuar kullanımına imkan sağlıyor. Depoüstü çanta ile birlikte test etmediğim için bir yorum yapamayacağım ama pek büyük olmayan çantalar ile rahatça kullanılabilir gibi duruyor.

ABS / FREN

Tracer’ımdaki ABS’den daha verimli çalışıyor. İstenildiği zaman kapatılabildiğini biliyorsunuzdur. Frenleme konusunda üzerinde gelen lastiklere göre gayet tatmin edici geldi

Uzun Yol

CRF 250 L’den yola çıkacak olursak, Rally ile de pekala uzun yol yapılabilir. Eğimin fazla olduğu asi yollardan kaçınırsak, dünya turu için de düşünülebilecek bir motosiklet. Yalnız kullanacağınız aksesuar ve çantaları kaliteli ve hafif seçmeye özen gösterin. Koca koca ağır metal çantaları aklınızdan çıkarın. Ne olduğu belli olmayan yumuşak çantaları da uzun soluklu yolculuklar için pek düşünmeyin derim. Uzun süreli seyahatlerde kullanılmış, ve onaylanmış çantaları tercih etmeniz; seyahatinizdeki olası olumsuzlukların önlenmesi için çok önemli. Hiçbirimiz istemeyiz dağın başında bağlantı yerinden yırtılmış bir çantayı. Rally ile uzun yolda kullanabileceğiniz iki şahane çanta seti: SHAD ve KRIEGA

Yakıt

Eğer doğru kullanılırsa bir depo yakıt ile 360-380 kilometre mesafe gidebilmek mümkün. Bence güzel bir menzil ama yine de bazı yollar için yeterli gelmeyebilir. Çanta düzeninizde bir de yedek benzin için yer düşünün.

Lastik

Çoğu kiş beğenmese de ben CRF’lerin lastiklerini seviyorum. Eğer daha güvenli lastik düşünürseniz biraz da asfalta uygun olsun hem de ömrü uzun olsun derseniz Anlas Capra R güzel bir tercih olabilir. Ben Capra RD‘lerden iki takım bitirdim, yaklaşık 60 bin km kullandım. Ömürleri çok güzel.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Motosikletim ve çadırımla yedi yıldır yoldayım. Maceralarımı yakından takip etmek istersen: instagram.com/motorumlanet